Betonový plot z prefabrikovaných (odlévaných) panelů a sloupků se stal jedním z moderních hitů stavebních technologií pro své vlastnosti, s nimiž může konkurovat jiným, obvykle náročnějším řešením. Čím se tato technologie vyznačuje a čím nás také může překvapit?
Tenká zeď – stěží byste postavili kolem svého pozemku tenčí zídku. Ta cihlová vám ukrojí minimálně 20 cm na šířku po celé délce, u kamenných zdí a různých tvárnic počítejte další centimetry navíc. Betonové ploty jsou na tom mnohem lépe, každý z panelů je široký pouze čtyři centimetry, pouze sloupky zabírají větší prostor. Díky úspoře prostoru po obvodu parcely lze betonový plot dobře kombinovat s živým plotem.
Spolehlivé a skryté zázemí je o nás a našich záměrech, kam na naše aktivity nikdo nevidí a nemůže nás šmírovat, jedním z hlavních důvodů zajištění soukromí. Betonový plot lze vztyčit až do výšky dvou a půl metru, což je dostačující ohraničený prostor u silnic, chodníků i mezi sousedními parcelami.
Vzhledově zajímavé řešení – plotové panely se vyrábí s různými povrchy a barvami, aby je bylo snazší ladit s okolním prostředím, a celá stavba nepůsobila jako vojenské opevnění. Jednotlivé panely lze mezi sebou střídat ve dvou barvách jako šachovnice, což okolní terén zajímavě oživí. Výjimečné nejsou ani ploty kombinované se dřevem nebo s kovem, tehdy se z betonu zhotoví pouze přízemní sokl a zbytek se doplní jiným materiálem. Především masivní dřevo je velmi flexibilní řešení, s nímž lze docílit opravdu neobvyklých a velmi pěkných řešení.
Údržba a životnost – udržovat betonový plot v provozuschopném stavu je snadné, pokud jsou nosníky dobře zabetonované a panely jsou dobře zasunuté do drážek, v zásadě žádná údržba není nutná, pouze je vhodné oplocení očistit tlakem vody od prachu a nečistot. Životnost tohoto typu oplocení se odhaduje přibližně na čtyřicet let.