Okna a dveře, i když jsou správně namontovány a seřízeny, vám mohou přestat správně doléhat, mohou začít drhnout nebo se samovolně zavírat, a to hned z několika důvodů:
· Klimatické podmínky
· Sesedáním stavby
· Uvolňováním spojů vlivem používání oken a dveří
Seřizujete sami
Pokud se rozhodnete okna seřídit sami, měli byste si nejprve od výrobce vyžádat návod na seřízení i seřizovací klíč. Kování jednotlivých výrobců se liší v detailech. Někdy tak na seřízení postačí imbus číslo 4, šroubovák a kleště.
Seřizování provádějte na pantech nebo uzavíratelných bodech, a to vždy, když je okno otevřené.
Seřízení spodní a horní části
Pokud vám okno dře ve spodní či horní části, je potřeba ho trochu posunout. Vždy u spodního pantu najdete seřizovací šrouby pod krytkou. Otáčením imbusu okno posunujeme, buď nahoru, nebo dolu, podle potřeby.
Když okno nebo dveře nedoléhají
Pokud vám okna nebo dveře nedoléhají, proudí jimi dovnitř chladný vzduch zvenku. Je potřeba zvýšit přítlak do rámu. Na to je většinou potřeba speciálního klíče. Seřízení je však velmi jednoduché, přítlak se změní pouze otáčením klíče v čepech.
Správným seřízením oken a dveří se prodlouží jejich životnost. Také se sníží tepelné ztráty, čímž se vám zásadně zredukují náklady na vytápění. Když okna špatně těsní, může jimi unikat až 25% tepla. Proto je potřeba okna i dveře pořádně zkontrolovat a věnovat jim patřičnou péči.
Pokud objevíte výrazné opotřebení oken nebo dveří, bude potřeba poškozené díly vyměnit. To ale rozhodně nedělejte sami, ale raději si pozvěte odborníka.
Správné promazání
Také kování je potřeba udržovat v perfektním stavu, proto byste neměli zanedbávat mazání jejich pohyblivých částí a funkčních ploch. Jedině tak vám bude vše fungovat tak jak má. Okna i dveře promazávejte vždy při jejich mytí, jedině tak budete mít jistotu, že jste nic nezanedbali.