Bylinky se staly nezbytným doplňkem pokrmů. Většinou má každá kuchařka doma zásobu různých druhů koření k dochucování svých kulinářských výtvorů. Čerstvé bylinky jsou ideální, protože jsou stoprocentně přírodní a kromě specifické chuti a vůně obsahují i nějaké vitamíny. Dají se koupit sušené, některé i čerstvé. Ale není nad to, vypěstovat si své vlastní. Máme-li zahradu, je pěstování snazší. Lze je mít na zahradě nejen na záhonech, ale i v květináčích. Většinou se vysévají semena, nejčastěji petržel kadeřavá, pažitka, kopr, bazalka, majoránka, tymián, libeček, celer řapíkatý, meduňka, máta, saturejka, šalvěj, dobromysl, levandule, řepík, rozmarýn atd.
Pokud zahradu nemáte, můžete zkusit pěstovat bylinky v bytě. Potřebují teplo a světlo. V létě je lze pěstovat na balkóně, ale ne na západní straně, kde je příliš horko a praží slunce.Zakoupíme si truhlík, vhodný větší květináč nebo speciální květináč na bylinky. Zahradnický substrát nebo substrát určený přímo k pěstování bylinek. Zaléváme podle potřeb. Některé bylinky chtějí vydatnější zálivku, zejména v době klíčení, jiným stačí jednou až dvakrát týdně. Obecně nesnášejí přelití.
Bylinky rozlišujeme na jednoleté, které sklízíme 2x do roka, tzn. že do druhé sklizně dorostou. Příkladem je majoránka, petržel, kopr nebo bazalka. Víceleté jsou trvalky a patří k nim např. pažitka, levandule, meduňka, máta. Některé jsou zároveň i léčivkami, můžeme z nich uvařit třeba čaj.
Majoránkamá všestranné využití nejen v kuchyni, ale z jejích květů lze uvařit čaj na nachlazení nebo proti bolesti hlavy. Šalvěj pomáhá ve formě čaje proti pocení, zklidňuje rýmu, hodí se ke kloktání při bolestech v krku. Meduňka se používá při problémech s nespavostí, zklidňuje, podporuje trávení. Po čaji z bazalky sáhneme v případě, že potřebujeme odvodnit nebo trápí-li nás močové cesty.
V kuchyni používáme bylinky do polévek, pomazánek, k masu, některé i při přípravě sladkých pokrmů. Je třeba s nimi zacházet opatrně, protože v čerstvé formě jsou dost aromatické a mají výraznou chuť.