Sžijeme se s hemoroidy nebo je raději budeme včas léčit?

Posted on Posted inNezařazené


Hemoroidy, nebo také zlatá žíla, jak se jim u nás v Čechách říká, jsou zjednodušeně řečeno cévní struktury za řitním otvorem, které napomáhají při vyprazdňování. Onemocnění hemoroidy se projevuje jako otok nebo zánět této cévy, který může doprovázet nepříjemné pálení, svědění, krvácení nebo bolest. Mnoho lidí si nechce připustit závažnost tohoto onemocnění, a proto, než aby se s hemoroidy léčili, raději se s nimi sžijí.

Přitom při správné léčbě a prevenci lze těmto potížím úspěšně zabránit.
Potrápit mohou snad úplně každého, nejvíce se ale zaměřují na dospělé jedince ve věku 40 až 65 let, ale také na ty, kteří dlouhodobě sedí na židli, na těhotné ženy, nebo prostě na každého, kdo třeba trpí zácpou nebo má malý příjem tekutin. Rizikovými faktory ale také může být dědičnost či tělesná konstituce a špatný životní styl jedince.

Hemoroidy se rozdělují na dvě skupiny:
1)      Vnitřní hemoroidy – ty se projevují bezbolestným krvácením z konečníku.
2)      Vnější hemoroidy – ty jsou doprovázeny symptomy, jako je otok v oblasti konečníku, svědění a bolest.

Mnoho pacientů se mylně domnívá, že pro léčbu hemoroidů budou muset absolvovat řadu nepříjemných lékařských vyšetření, kde na jejich konci bude nevyhnutelná operace. To ale opravdu není nutné. Jediné, co je potřeba, aby postižený vyhledal lékaře hned, jakmile začne pociťovat obtíže. Pokud bude vyšetření odkládat několik měsíců, nebo dokonce let, potíže se mnohonásobně zhorší a léčba bude o to komplikovanější. Včasným řešením těchto problémů je možné zbavit se hemoroidů po několika krátkých lékařských zákrocích, a to pouze ambulantních, a navíc bezbolestnou metodou, bez hospitalizace a bez dlouhodobé pracovní neschopnosti.

Léčba hemoroidů:
1)      Konzervativní – jde především o zásady prevence nemoci.
2)      Ambulantní zákroky – jak jsme již výše zmiňovali, jde o zákrok je bezbolestný, který rychle vyřeší pacientovy nepříjemné problémy.
Operace – pokud se hemoroidy dlouho neléčí, pacient musí následně na operaci, neboť ambulantní zákrok již není možný. Operace se zpravidla provádí skalpelem nebo laserem.